گفتگو با مینا احدی یکی از فعالین حقوق بشر

منیا احدی یکی از زنان مبارزه و سیاسی است.  او چهره ای  شناخته شده  در عرصه بین المللی  است.  منیای احدی به  خاطر مبارزه   علیه حکم اعدام  و مبارزه علیه سنگسار  در میان مردم به زنی  خوشنام و دوست داشتنی و    شخصیتی   محبوب  تبدیل شده است.

منیا احدی از ابتدای نوجوانی  علیه نابرابریهای   به مبارزه روی آورد  و او یکی  کادرها  کومه له سازمان حزب کمونیست ایران  و بعد از انشعاب حزب کمونیست کارگری  در سال 1991   یکی از  فعالین  پر کار این حزب به شماره می رود و در عرصه ها متفا وتی  چون دبیر فدارسیون پناهندگان  و فعال در عرصه زنان  و   ایجاد  سازمان ایسک مسلم  » ما از مذهب رو گردانم  و همه اکنون ایشان یکی از رهبران حزب کمونیست کاری ایران است

شمی صلواتی:  شما پدیده اعدام را چگونه  تشریخ می کنید  و چرا اساسا  شما با  اجرائی  حکم اعدام مخالف هستيد?

مينا احدي: اعدام اسم تلطيف شده قتل و كشتن عامدانه انسان توسط دستگاه دولتي است. اعدام قتل عمد دولتي است. اين جنايت آشكار و بيشرمانه و در روز روشن و با اعلام قبلي، اساسا توسط دولتهاي جبار و ديكتاتور و به منظور ارعاب مردم انجام ميگيرد. دستگاه دولتي از اين طريق به جامعه اعلام ميكند كه ميتواند هر زمان و هر لحظه كه اراده كند، بهر دليل و بهانه اي جان انسانها را بگيرد. اعدام نقض ساده حقوق انساني نيست، مهمترين و بنيادي ترين نقض حقوق انسان است و هر جا كه اعدام هست، با اطمينان بايد گفت، حقوق انسانها در آن جامعه صد در صد رعايت نميشود. طبعا توجيهات دولتها براي داشتن حق قتل عمد، بسيار متعدد و متنوع است ولي هيچيك از اين توجيهات پشيزي ارزش ندارد. ما مخالف اعدام هستيم، چرا كه قتل و كشتار انسانها بهر دليل و بهانه اي توسط هر فرد و يا نهاد و يا سازمان و دولتي مردود و محكوم است و بايد در سراسر جهان ممنوع شود. ما خواهان ممنوعيت اعدام در دنيا هستيم و براي رسيدن به اين هدف مباره ميكنيم.

شمی صلواتی :  بعضی از انسانها  هنوز بر این باور هستند که  اجرای اعدام به ثبات جامعه کمک می کند شما چه فکر می کنید؟

مينا احدي: اجراي اعدام در هيج جا به ثبات جامعه كمك نكرده است. اتفاقا پيشرفت جوامع و ممنوعيت اعدام باعث شده، در اين كشورها ثبات و امنيت بيشتر شود و قتل كمتر اتفاق بيفتد. اولين مورد، همين حذف شدن قتل عمد دولتي و بي ثباتي عميق توسط خود دولتها  است، كه خاتمه يافته است. منظورم اينست كه شما اعدام را در ايران ممنوع كنيد تا ببينيد كه چه ميزان ، قتل و كشتار انسانها كم ميشود، همين امروز دولت ايران بيشترين قتلها را انجام ميدهد و بزرگترين جلاد و قاتل در ايران است. از طرف ديگر ، هر چه احترام به انسان و بويژه احترام به حق حيات انسان در يك جامعه بالا باشد، ميزان قتل در آن جامعه كمتر است. شما در ايران شاهد هستيد كه جلوي چشم بچه و بزرگ، در حيابان مراسم شنيع قتل راه انداخته و ساعت و روز آنرا نيز اعلام ميكنند، تعدادي در آنجا تجمع كرده و مي بينند، جلادان در نهايت خونسردي و گويي مشغول انجام يك » كار عادي» هستند، يك نفر را به دار ميكشند و بعد اعلام ميكنند، وظيفه انجام شد و مردم بايد بروند سر كار و زندگيشان، گويي اتفاقي نيفتاده، در آن مقطع و در آن لحظه، انسانيت و حرمت و جوهر احترام به انسان، به دار كشيده ميشود . جامعه اي كه در روز روشن در خيابانهاي آن انسان ميكشند، بيمار است و بايد فورا چاره اي بينديشد. ميخواهم بگويم، اعدام به ثبات حكومتها كمك ميكند ولي به ثبات جامعه هيچ كمكي نميكند.

شمی صلواتی :  سالهاست   که شما علیه لغو حکم مبارزه می کند  اگر شما فعالیت  حزب  خودتان را در این رابطه ارزیائی  کنید  در مورد نتیجه گیري  آن  برای خوانندگان رها چه خواهید گفت؟

مينا احدي: ما در مبارزه عليه اعدام يك كارنامه درخشان داريم. منصور حكمت ، يكي از مخالفين صد در صد اعدام بود و در اين مورد نيز، او رهبر مبارزه  فكري و عملي عليه اعدام بود  و به همه توجيه كنندگان اعدام و يا مثلا » اعدام انقلابي» و غيره  پاسخ ميداد. در صف حزب كمونيست و كومه له ، منصور حكمت عليه اعدام اسرا  بود و عملا باعث شد كه گفتمان و سياست محكوميت اعدام در اردوگا ههاي احزاب و بويژه در بين احزاب ناسيوناليست كرد جا بيفتد . او اعلام كرد كه اعدام قتل عمد دولتي است و هيچ دولت و حزب و نهادي به هيج بهانه اي نبايد حق قتل عمد انسانها را داشته باشد. توصيه ميكنم ، نوشته هاي منصور حكمت در اين مورد را  همه كسانيكه علاقمند هستند، بخوانند. حزب ما حزب كمونيست كارگري ايران، در صف اول مبارزه عليه اعدام ايستاده و سالهاي سال است كه در اين عرصه فعالانه تلاش ميكند.

ما توانستيم جان تعداد زيادي را نجات دهيم. ما قباحت قتل عمد دولتي را در افكار عمومي جا انداخته و حتي باعث شديم مبارزه عليه اعدام و تقبيح اعدام فراگير شود. ما در جنبش عليه اعدام، كوشيديم، از محكومين به اعدام دفاع كرده و تصوير و زندگينامه و آرزوها و اميال اين انسانهاي اسير در سلولهاي مرك حكومت اسلامي  را در دنيا پخش كنيم. ما به يك همبستگي بين المللي با محكومين به اعدام دامن زديم و در يك كلام جنبش عليه اعدام را گامها به جلو برديم.

شمی صلواتی: در ایران اجرای حکم اعدام  در ملا عام صورت می گیرد  و بعضی از انسانها به هر دلیلی  خاصر به تماشای آن هستند و در بعضی  از موارد اعدام ،  انسانهای  وجود دارند که  حتی کودکان خود را  به همراه نیز داشتند  شما  چه صحبت خاصی برای آنان داری ؟

مينا احدي: من به همه اين انسانها ميگويم، اين كار را نكنيد، در مقابل و بر عليه  اين مراسم شنيع كشتار و قتل عمد، تجمع كنيد و به اين جنايت حكومت اسلامي اعتراض كنيد. به جنبش عليه اعدام بپيونديد و كاري كنيد كه اعدام در ايران ملغي و ممنوع شود. بايد كاري كنيم كه رژيم جرات نكند ، در ملا عام انسان كشي و بساط قتل راه انداخته و عميقترين تعرض را به حقوق انساني همه ما بكند. بويژه از همه ميخواهم، كودكان را از اين تعرض وحشتناك به روح و روانشان مصون نگه دارند. من شخصا در آلمان پناهندگاني را ديده ام كه در دوران كودكي شاهد اعدام در ملا عام بوده اند، اينها عميقا تحت تاثير اين صحنه ها بوده و مدتهاي مديد احتياج به روان درماني داشته و به نوعي شور و شوق زندگي در آنها مورد تعرض قرار گرفته بود. اين بزرگترين جنايت در حق كودكان است كه آنها را به محل اجراي مراسم شنيع اعدام ببريم و كودكي آنها را خراب كنيم. يكبار ديگر تا كيد ميكنم كه بايد اين نوع مراسمها را بر سر سازمان دهندگان آنها حراب كرد و بايد براي ممنوعت اعدام به ميدان آمد.

Advertisements

شمی صلواتی / فعال سیاسی/ شاعر و نویسنده/ زندانی سیاسی سابق دهه 60

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s