گتفگوی ویدا میلانی با شمی صلواتی در رابطه با مبارزات مردم کردستان.

گتفگوی ویدا میلانی با شمه صلواتی  در رابطه با  مبارزات مردم کردستان.

ویدا میلانی :ملت کرد در طول زمان متاسفانه همواره در معرض تهاجمات حکومتهای وقت ، و نیز بازیچه ی دست انسانهای فرصت طلبی بوده است كه با شعارهایی نابخردانه و روشهای غیر اصولی سعی در بهره برداری از این ملت اصیل و ساده برای اهداف نادرست خویش بوده اند ..  حال سوال این است دستاورد این همه سال جنگ و مبارزه ملی برای این ملت مظلوم چه بوده ؟ چیزی جز فقر اقتصادی ، فقر فرهنگی ، مرگ عزیزان ، و آوارگی در اقصا نقاط جهان ؟

شمی صلواتی: دلایل رنج ها و مشقتهای کارگران و زحمتکشان  کرد وجود احزاب ناسیونالسیت  کرده بود است.

با مروری  بر تاریخ، قدرت  گرایشات احزاب  ناسیونالست کرد،  از ستم حکومت های مرکزی ناشی شده است.

رنجهای که از سوی حکومتهای  مرکزی به مردم تخت ستم روا می شد  این شانس را به احزاب ناسیونالست می داد تا به گرایش اجتماعی تبدیل شوند با این بهانه که» چون مذهب جدا گانه ای دارید شما به دلیل اینکه  کرد هستی  مورد تعرض حکومتهای مرکزی قرار می گیرید».  در حالیکه ستمی که  به کارگر کرد روا می شد به کارگر فارس هم روا می شد و در واقع اینکه همه مردم ایران تخت فشار بودند و هستند.

وجود حکومتها مستبد و دیکتاتور  کردستان را به عنوان منطقه  جنگی  زیر نظر داشتند  و مردم را از سعادت  محروم می کردند  این روش غلط هم این فرصت را به احزاب ناسیونالیست کرد می داد  تا برای جنگ نیرو جمع کنند  و مردم ستمدید کرد را مورد معامله قرار دهند.

شیخ محمود به عنوان  عامل انگلسیی  با چهارده سال جنگ  با دولت مزکزی  عراق   باعث رنجها و مصیبتهای برای مردم ستمدیده کرد بوده  است.

ملا مطفی بارزنی   پدر مسعود بارزانی  به کمک اسرائیل و امریکا  و ایران  به رهبری مبارزات کردهای عراق در آمد  و بعد ازاینکه  شاه ایران با صدام حسین در الجزایر  به توافق رسیدن  آن جنبش به فاجعه تبدیل کرد.  به حدی که  ده ها هزار از کردها آواره و دربه در، در فقر تندستی  و جنگ جانباختند.

جمهوری  مهاباد هم که به رهبری قاضی محمد و فئودالها بود سرانجامی تلخ داشت .

تا اینجا می توان نتیجه گرفت که  در طول تاریخ دو عامل باز دارنده  مانع آرامش کردها بوده و  از همه مهمتر دولتهای مرکزی و از سوی دیگه احزاب ناسیونالیست کرد. مسئولیت تمام جنایتهای که تا حالا در مناطق کردستان روی داده است  با آنهاست.

ویدا میلانی :  نتیجه فعالیت  حزب دموکرات  به عنوان حزب ناسیونالیست چه بوده است؟

شمی صلواتی: در کردستان ایران نیز عمل کرد حزب دموکرات عملکرد خوبی نیست از کارنامه خوبی برخوردار نیست و در میان مردم کردستان ایران  هم حزبی خوش نام و نشانی نیست. حزب دموکرات در طول سی سال گذشته بارها اعلام کرد که آماده است با جمهوری اسلامی مذاکره کند و دو تا از رهبرانش در این بند و بست ها قربانی شدند . ولی جمهوری اسلامی هیچ وقت این حزب را جدید نگرفت و رهبران آن را هم ترور کرد. می خواهم ساده لوحی سران حزب دموکرات  را نشان دهم  و بگویم از درایت سیاسی هم برخوردار نیستند.

حزب دموکرات از ابتدای روی کار آمدن جمهوری اسلامی همیشه به دنبال مذاکره با جمهوری اسلامی بود. حزب دموکرات برای راضی ساختن جمهوری اسلامی ابتدا به مقر رفقای سازمان پیکار حمله کرد و چند تن از این رفقا را  به قتل رساند و جنگ طولانی را به کومه له تحمیل کرد در شمال کردستان آنجائی که از قدرت نظامی بیشتری برخوردار بود کمونیستها را می کشت. خوشبختانه این کومه له بود که حزب دموکرات را سر جایش نشاند،  البته نه فقط کمونیستها بلکه با هر گونه حرکت پیش رو در جامعه  مخالف بود و در برابر آن می ایستاد.

حزب دموکرات یک حزب بورژوازی است و خود را سکولار می داند. اما در عمل و از لحاظ تشکیلاتی بیشتر دارای چهار چوب فکری و عملی فتودالی است .نفوذ این حزب بیشتر در میان ملایان کردستان و کدخداها روستا و در شهر ها میان بازاریان است. حزب دموکرات در ایجاد اتحادیه ملایان کرد فعال است، در بعضی از مناطق دور افتاد هم بنا به ناآگاهی مردم نفوذ داشت. حزب دموکرات یک حزب بی پرنسیب و عاشق قدرت به هر قیمتی است.

ویدا میلانی :  این حزب ولی یک حزب قومی قویست، مگرنه ؟

شمی صلواتی: اینکه یک حزب قومیست شکی نیست .به نظر من امروز حزب دموکرات آن حزب قوی و با نفوذ در کردستان ایران نیست. امیدش به امریکا بود که در صورت حمله به ایران این حزب هم به قدرت محلی همچو ن قوم پرست های کردستان عراق راه یابد. ولی سناریو عراق در ایران امکان پذیر نیست .

ویدا میلانی :  تا اینجا که شما توضیج دادی مختصر تاریخی از کردستان ایران و عراق بود شما بعنوان یک فعال ساسی چه فکر می کنی ؟آیا شما طرفدار مسئله ملی هستی  و جدائی می خواهی  یا فدرال مثل کردستان عراق ؟

شمی صلواتی: من ابتدا باید عرض کنم یک انسانم و به مسئله ملی اعتقادی ندارم  در واقع  دوست ندارم  آدمها با هویت قومی یا مذهبی تعریف شوند.

من فکر می کنم وجود یک حکومت سکولار و برابری طلب در ایران  مشکل را حل کند.یعنی وقتی آزادی بی قید و شرط سیاسی باشد، رفاه باشد  و کودکان از شادابی برخوردار شود، تبعیضات جنسی و قومی حاتمه یابدو امکانات  رفاه برابر در اختیار مردم ایران باشد. دین به طور کلی از دولت جدا باشد.و انسانها نه بر اساس قومیت و مذهب  بلکه بعنوان انسان تعریف شوند و دارای حقوق انسانی باشند. مسئله قومیتها و ملیتها  حاشیه ای می شود  و کم رنگ  می شود و از بین می رود

با وجود این حقیت که مردم در پی یک زندگی انسانند.مردم رفاه میخواهند و  آزادیهای فرد و اجتماعی می خواهند . کارگران و زحمتکشان کرد نه علاقه ای به جنگ  دارند  و نه میخواهند در خفت و خاری زندگی کنند.

مردم کردستان هم جدا از مردم ایران نیستندو جامعه کردستان هم جدا از جامعه  ایران نیست در کردستان همچون نقاط دیگرایران مشکل  ما جمهوری اسلامی است. اگر قرار است به سعادت دست یابیم  باید ابتدا جمهوری اسلامی را سرنگون کنیم و امروز بر خلاف گذشته  یک نیروی چپ و رادیکال به رهبری حزب کمونیست کارگری در کردستان ایران  وجود دارد که به احزاب ناسیونالیست اجازه مانور  نخواهد داد .یعنی با کار سیاسی در طول 30 گذشته و دادن آگاهی به مردم  احزاب  ارتجاعی و ناسیو نالیستی  بسیار تعضیف شده و تا حدی  زیادی حاشیه ای هستند.

ویدا میلانی: خیلی ممنون از شما که در این گفتگو با من شرکت کردید .

شمی صلواتی:من ازشمابه خاطرتلاش تان جهت روشن شدن حقیقت ها تشکرمیکنم.شادوموفق باشی.

Advertisements

شمی صلواتی / فعال سیاسی/ شاعر و نویسنده/ زندانی سیاسی سابق دهه 60

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s