بخش سوم گفتگو ویدا میلائی با شمه صلواتی

بخش سوم گفتگو ویدا میلائی با شمی صلواتی
ویدا میلانی: دستاوردهای این مبارزات برای زنان و دختران شما چیست ؟
.:زنان و دختران ما به طور برابر و با اعتماد به نفس در مبارزات شرکت داشتند
مساله نابرابری زنان در استانهای دیگر چشمگیرتر است مثلا استانهای خوزستان ، لرستان ، سیستان و بلوچستان از این جمله اند در کردستان هم به دلیل وجود گرایشهای ناسیونالیستی و اسلامی تا حدی به چشم میخورد .
ولی تفکر کمونیستی هیچ گونه نابرابری میان انسانها اعم از جنسی ، نژادی ، قومی ، مذهبی ، زبانی ،ملیتی را نمیپذیرد .در ضمن مخفی شدن قشر تحصیلکرده و تحت تعقیب حکومت های وقت دیگر شهرها ،در کردستان برای مردم این منطقه موجی از افکار آزادیخواهانه را به ارمغان آورد و در تحول فکری و اجتماعی مردم منطقه نقش بسیار سازنده ای داشت.شانس ما در ابتدا وجود یک گرایش رزمند و کمونیست و سرازیز شدن کمونیستها در دیگر نقاط ایران برای این پیشروی بود. که این شانس شامل کردها ترکیه و عراق و سوریه نشد.در این زمنیه البته نمی توان نقش منصور حکمت را نادیده گرفت

ویدا میدلانی: سوال بعدی من در مورد نقش زنان در فعالیتهای مبارزاتی شما چیست ؟
آنچه من در این مدت مشاهده کرده ام ، متاسفانه بیشتر کردها پس از سالیان دراز زندگی در جوامع اروپایی هیچ گونه نزدیکی با معیارهای زندگی اجتمایی در اروپا ندارند و با همان روشهای سنتی و قومی در جوامع مدرن اروپایی ظاهر میشوند و زندگی می کنند … پدیده ایی كه امروز متاسفانه نمونه های آن کم هم نیستند مساله قتلهای ناموسی است و آن قتل دختران به دست خانواده خویش به دلیل داشتن رابطه دوستی ، یا تصمیم به ازدواج باشخصی غیراز بستگان، است …و مفتخر بودن به آن . دوستی دارم كه به دلیل ازدواج با پسری كه به او علاقه داشت و او هم کرد است ، مخفیانه در اینجا زندگی میکند تا مورد آزار و اذیت ایشان قرار نگیرند .حال میخواهم بدانم وقتی زنان شما حتی آزادی انتخاب لباس ، سبک زندگی ،و حتی شریک زندگی خویش ندارند و در یک جامعه مردسالار و بسته زندگی میکنند ، چگونه میتوانند کودکانی آزاد و آگاه به جهان تحویل دهند و حتی همگام شما در این راه باشند ؟

شمی صلواتی : شما تصویر خودتان و حقیقت های که در پیرامون خودتان می بینی دوستانه با من در میان می گذارید
اما این ناشی از کم کاری یا ضعف مبارزات ما نیست در حالیکه مرکز مبارزات ما فقط کردستان ایران بود و ما در آنجا فعال بودم و توانستیم کار فرهنگی و سیاسی بکنم و افکار خرفه ای و مردسالاری را به چالش بکشم مثل در کردستان ترکیه با وجود حزبی مردسالار و ناسیونالیست چون پکا کا زن اهمیت ندارد یا در کردستان عراق که قبله ای است و احزاب ناسیونالیست قدرت را درد ست دارند در کردستان ایران نیر در منطقه ای که حزب دموکرات نفوذ داشته حقوق زنان نه تنها بی معنی بلکه فرهنگ ارتجاعی دست بالا را داشت اگر جستجوی این گرایشات را بکنی به نظر من واقعیتها و دستاورها ما را هم خواهید دید

ویدا میلانی: سوال بعدی من برنامه های شما برای کودکانتان چیست ؟ آیا همچنان باید نام کرد ، فرهنگ کرد ، زبان کرد ، و نگرش یک کرد را به دوش کشند و میراث دار آن باشند ؟ یا اینکه به عنوان یک شهروند در ساختن آینده کشورشان سهیم باشند ؟
شمی صلواتی: در گفتگو قبلی گفتی بودم که باید به انسان و خوشختی انسان اندیشید و اگر معیار ما انسانی باشد پس نباید انسانها را بر اساس قومیت یا مذهب یا جنسیت تعریف کنیم در این رابطه با حقوق کودک من شما به یک دنیای بهتر رجوع می دهم در برنامه ما برای کودکان و در یک بهتر ثبت شده به آن اشاره کنم
حق هر کودک به یک زندگی شاد، ایمن و خلاق.

تضمین رفاه و سعادت هر کودک، مستقل از وضعیت خانوادگی، با جامعه است. دولت موظف است استاندارد واحدی از رفاه و امکانات رشد مادی و معنوی کودکان و نوجوانان را، در بالاترین سطح ممکن، تضمین کند.

پرداخت کمک هزینه های لازم و ارائه خدمات رایگان پزشکی و آموزشی و فرهنگی، برای تضمین استاندارد بالای زندگی کودکان و نوجوانان مستقل از وضعیت خانوادگی.

قرار گرفتن کلیه کودکان فاقد خانواده و امکانات خانوادگی، تحت تکفل دولت و زندگی و تربیت آنها در نهادهای مدرن و پیشرو و مجهز.

ایجاد مهد کودک های مجهز و مدرن به منظور برخورداری همه کودکان از یک محیط زنده و خلاق تربیتی و اجتماعی، مستقل از شرایط خانوداگی.

برابری حقوقی کامل کودکان، اعم از اینکه داخل یا خارج ازدواج بدنیا آمده باشند.

ممنوعیت کار حرفه ای برای کودکان و نوجوانان زیر ١٦ سال.

ممنوعیت هر نوع آزار کودکان در خانواده، مدارس و موسسات آموزشی و در سطح جامعه بطور کلی. ممنوعیت اکید تنبیه بدنی. ممنوعیت فشار و آزار روانی و ارعاب کودکان.

مقابله قاطع قانونی با سوء استفاده جنسی از کودکان. سوء استفاده جنسی از کودکان جرم سنگین جنایی محسوب میشود.

تعقیب و مجازات قانونی کسانی که به هر طریق و به هر توجیه مانع برخورداری کودکان، اعم از دختر و پسر، از حقوق مدنی و اجتماعی خویش، نظیر آموزش، تفریح، و شرکت در فعالیت های اجتماعی مخصوص کودکان گردند.

یدا میلانی : اگر دولت آینده ایران دولتی غیر سوسیالیستی باشد ، آیا باز به یک انقلاب کمونیستی فکر میکنید یا اینکه به عنوان یک حزب در کنار دیگر احزاب با روشهای سیاسی به جلب آرا مردم می پردازید و برای نظر اکثریت احترام قائل میشوید ؟
ما طرفدار خشنونت نیستیم از فضا باز استقبال می کنیم وتا به ترویج و تبلغ نظرات خودمان بپردازیم ما ضمن احترام به آرا اکثریت به تلاش خود برای به دست
آوردن انتخاب مردم ادامه می دهیم و تصور می کنم در ایرانی آزاد بهتر بتوانیم به ترویج این افکار و نگرشهای انسانی بپردازیم
و مردم را نیز با خویش همراه و هم نظر سازیم ا ما مثل یک حزب سیاسی به فعالیت سیاسی اعتقاد داریم و به انتخاب آزادنه ای مردم بدون فشار احترام می گذاریم به قدرت رسیدن ما باید با اتکا به آگاهی مردم ما باشد تا مابتوانیم دنیای بهتری را بسازیم هیچ تغییری با زور میسر نیست.

ویدا میلانی :آیا برای روشنگری نظرات خود با اقوام دیگر کرد از ترکیه ، سوریه ،عراق ، برنامه هایی دارید ، یا تا کنون فعالیتی داشته اید ، یا مبارزات شما محدود به اقوام کرد ایرانیست ؟

شمی صلواتی : در جواب شما باید عرض کنم نه. فعالیتهای ما مربوط به ایران است چون فرهنگ و زبان مردم این کشور را می فهمیم و آشنائی داریم و ما خوشحال خواهم شد اگر کردها دیگر کشورها نگرشی مثل ما پیشه کنند
هر چند این گرایشات به شکل ضعیفی در ترکیه و در عراق هم حزب خواهر ما : حزب کمونیست کارگری چپ عراق مشغول فعالیتند امیدوارم مردم آن کشورها نیز با نوع تفکر و آرمانهای حزب ما آشنا شوند
ویدا میلائی :با تشکر از شما دوست عزیز.
شمی صلواتی : من از شما تشکر می کنم
.

Advertisements

شمی صلواتی / فعال سیاسی/ شاعر و نویسنده/ زندانی سیاسی سابق دهه 60

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s